לקבלת
עדכונים אודות
מבצעים
מאמרים חשובים,
צמחי מרפא,
טיפול טבעי,
תזונה נכונה ועוד

הצטרף
נטורופתיה
מדוע נטורופתיה?
 
הציוויליזציה מייצרת נוחות פסיבית הגורמת לאדם להתנוון מבחינה בריאותית. חברת השפע אינה מעמידה תמיד בראש מעיניה את טובתם האמיתית ואת בריאותם של האנשים החיים בה, היא מעדיפה לראות בהם קודם כל צרכנים של מוצרים שכביכול אמורים להקל עליהם את החיים. במצב כזה גם ברמה הפיזית וגם ברמה המנטלית האדם מתרגל לגישה שאומרת: "אל תתאמץ העבודה נעשית בשבילך".
 
הריפוי הטבעי מנסה לפעול תוך הבנת התהליכים הטבעיים המתרחשים בגופנו, וחיזוק המערכות הטבעיות שלנו כדי למנוע או להלחם במחלות. בריפוי הטבעי אין הכוונה לחזור לטבע, לנטוש את העיר, הבילויים והעיסוקים היומיומיים, כי זה בלתי אפשרי, אולם עדיין יש ביכולתנו במסגרת הריפוי הטבעי להפוך את המערכת החיסונית למערכת אקטיבית ועמידה ובכך לעצור או להאט את תהליכי הניוון בגופנו.
עם זאת, המטפל הטבעי חייב לדעת את מגבלותיו של המקצוע. הריפוי הטבעי יכול להציע מענה למגוון רחב של מחלות, אך לא לכולן. לדוגמא, אי אפשר להיות תחליף לכירורגיה.

 
אחד העקרונות החשובים בנטורופתיה הוא עיקרון אנרגיית החיים - Life Force -  זה הכוח המניע את תהליכי החיים, הגוף, הנשמה, ויכולת ההחלמה.
 
    משולש תהליכי החיים  
   
                       
 
 


במרכז המשולש נמצאת אנרגיית החיים.
כל צלע במשולש משפיעה דרך המרכז על אנרגיית החיים ועל הצלעות האחרות. חולשה של צלע אחת תחליש את כל המעגל ואילו חיזוק צלע אחת תחזק את כל הקשרים במשולש.
 
הזנה:
הגוף – אספקת המולקולות הנכונות לצורך תיפקוד אופטימלי – אבות המזון, מים, חמצן.
הנפש – הזנה ברעיונות חדשים, עניין, אהבה, משמעות, אמונה.
 
נקיון/ניקוז:
הגוף – ניקוז פסולת מהתאים אל הדם ואל הלימפה ומשם החוצה דרך הצואה, שתן, זיעה. העדר ניקוז יגרום להצטברות טוקסינים.
הנפש – רעיונות מיושנים, טינות וכעסים ישנים, הרגלים הרסניים, אנרגיות שליליות. הניקוז מתבצע בדרכים שונות כמו בכי, צחוק, התפרצות כעס, מדיטציה ועוד.
לפעמים מחלה היא דרכו של הגוף להתנקות כאשר אנו לא מאפשרים לו ניקוז בדרכים אחרות.
 
תנועה:
הגוף – בכל תא מתרחשת תנועה של הפקת אנרגיה, ייצור חומרים, והתחלקות תאים. כל תא זקוק לקשר עם המערכת השלמה דרך עיצבוב, זרימת הדם והלימפה. נדרשת תנועה מכנית של השלד והשרירים על מנת לשמור על הבריאות.
הנפש – זרימה עם שינויים, זרימה רגשית ומחשבתית, צמיחה והתפתחות אישית. 

אנרגיית החייםLife Force  -  :

ויטאליות האדם, הכוח אנרגטי המפעיל את הגוף-נפש כיחידה אחת - הגוף האנרגטי לצד איברי הגוף הפיזיים, הכוח המניע כראוי את משולש תהליכי החיים ואת הזרימה שבו.

המראה של אדם – היציבה שלו, זקיפות קומתו, צבע העור, מראה השיער מעידים על מצבו האנרגטי, האם הLife Force – שלו חזק, ויטאלי או חלש ושביר.
מדוע ישנם אנשים הנוטים לחלות יותר מאשר אחרים? מדוע כאשר אנשים שונים נחשפים לאותם גורמים מחוללי מחלות הם יושפעו באופן שונה? יש אשר יחלו באופן חמור, יש אשר יחלו אך יבריאו במהרה ויש אשר לא יחלו כלל.
לעיתים קרובות מחלות וחולשות אינן כרוכות בהחלשות חיסונית כפי שנהוג לחשוב, אלא בהיחלשותו של כוח החיים המפעיל את מערכת החיסון וכל מערכת אחרת בגופנו.
ישנם גורמים המחלישים את ה- Life Force  - תזונה לא נכונה, מתח, דאגות, זיהום אוויר, וישנם גורמים המחזקים את ה- Life Force  - תזונה נכונה, אהבה, רוגע
הטיפול ההוליסטי שם דגש על חיזוק הLife Force -  הוא מתמקד באיתור של גורמים מחלישים וסילוקם, ובאיתור של גורמים מחזקים ועידודם.
כלומר, ריפוי משמעו חיזוק ה Life Force -של האדם ושיטות שונות בריפוי ההוליסטי אכן עושות זאת.
 

הגדרת בריאות ומחלה ע"פ הנטורופתיה

בריאות – מצב של שלמות מבחינה גופנית, נפשית וחברתית. יכולתו של האדם לספק ולממש את מירב כישוריו וליהנות מחייו.

מחלה – חוסר הרמוניה במרכיביו ויסודותיו של האדם. הסיבה הראשונית לה תהיה פגיעה באחד או יותר מתהליכי החיים.
המחלה יכולה להיות אקוטית או כרונית.
מחלה אקוטית היא תוצאה של מאמצים של כוחות טבעיים המנסים לסלק את הפסולת מהגוף ולתקן נזק שנגרם לרקמות.
מחלה כרונית היא מצב של אנרגיית חיים נמוכה, כך שקשה להלחם בכמות הפסולת הרבה ונוצר כבר הרס של רקמות.
המחלה מתחילה בשלב של אזעקה: הגוף מגייס משאבים פנימיים ומנסה להתגבר על הגורם. בשלב חירום באזעקה ההגנה הופכת להיות אקטיבית, הדלקת מתחזקת, מופיעים חום נפיחות ואודם.בשלב השני ישנה התנגדות/הסתגלות – אם הגירוי נמשך זמן רב והגוף בעל אנרגיית חיים חלשה אז הסימפטומים החריפים אמנם ידעכו אולם ההתדרדרות תמשיך, ואז יגיע שלב התשישות – לרקמות אין יכולת להגיב או להתנגד ומגיעים לניוון. אז המחלה הופכת לכרונית.

 בין הגורמים המזיקים העיקריים הם הטוקסינים. הטוקסינים הם חומרים אשר נוכחותם ברקמות מפריעה לפעילות ולתפקוד הנורמלי של מערכות הגוף. הם יכולים להיות ממקור חיצוני (זיהום אוויר, רעלים וכו') או ממקור פנימי – תוצאה של תהליכים טבעיים בגוף. הצטברות הטוקסינים בגוף מושפעת מאוד מקצב הפינוי של הגוף. ככל שהוא נמוך יותר כך הצטברותם בגוף תהיה גבוהה יותר ותפגע באנרגיית החיים.
 
הטיפול – כאמור, הטיפול ההוליסטי פועל ע"י חיזוק אנרגיית החיים לשם שיפור המצב.
צריך לזכור כי התחלת תהליך טיפולי יכול לגרום למשבר החלמה – תגובה חזקה של הרקמה או הגוף כולו שמלווה בפינוי מהיר של רעלים ולכן גם סימפטומים של מחלה: חום, נפיחות, כאבים ועוד. זהו שלב בתהליך התחזקותו של הגוף והתגברותו על המחלה.

עקרונות היסוד הנטורופתיים - סיכום

הטיפול הנטורופתי מתבסס על מספר עקרונות:
 
  • פעולה דרך כוחות הריפוי הטבעיים
  • הטיפול באדם כמכלול
  • התייחסות רחבה לסיבות חולי, החלמה, ובריאות
  • פעילות במינימום נזק
  • המטפל כמנחה, מורה ומדריך
  • אורח חיים בריא כטיפול ומניעה
 
הנטורופתיה היא ראיה הוליסטית (הוליזם – שלם, מכלול) הרואה את האדם השלם כיחידה שלמה המורכבת מרבדים שונים: פיזי, נפשי רוחני. כאשר ההתייחסות, הטיפול היא לאדם השלם ולא לחלקים ממנו, או לסימפטומים ספציפיים.

זוהי תורת ריפוי טבעי המשתמשת במכלול של כלים שמטרתם יצירת התנאים המאפשרים לגוף לרפא ולאזן את עצמו. הנטורופתיה גורסת כי לאדם מגנונים טבעיים של איזון, ויסות עצמי ושיקום, אשר תפקידם לשמור על בריאות האדם ו/או להשיבו לבריאות. ועל כן החשיבות הגדולה בטיפול בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים שלה.

ההכשרה הנטורופתית מחייבת רכישת ידע נרחב בתחומי המדע השונים, רפואה, כלים אבחוניים ואמנות הטיפול והריפוי.

האבחון מתבצע במספר דרכים: תשאול, הסתכלות, הקשבה, מגע, בדיקות רפואיות, אבחנה בדרכים שונות כמו אירידולוגיה, קינסיולוגיה ועוד.

הטיפול גם הוא יכול להתבצע במספר דרכים: מגע, תזונה, צמחי מרפא, ארומתרפיה, פרחי באך, תוספי תזונה ועוד.    

 
Facebook
צור קשר         טלפון: 073-7258038         דוא"ל: info@rhea.co.il            כתובת: אליהו חכים 14 תל אביב
המידע באתר זה הינו לצורכי אינפורמציה בלבד, ואינו בגדר עיצה רפואית או תחליף להתייעצות עם מומחהבכל מקרה של בעיה רפואית יש לפנות לרופא המטפל.   תקנון האתר
עקבו אחרינו
מאמרים אחרונים
 
 
הצטרפו לדף שלנו בפייסבוק והישארו מעודכנים בחדשות ובמבצעים
קטגוריות מובילות