למה לא נייר אלומיניום?

האלומיניום גם משפיע על הפרשה מוגברת של הורמון במוח שגורם להפרשה מוגברת של סידן מהעצמות ועל כן נקשר לנושא של "בריחת עצם" (אוסטאופרוזיס).
התהליך בו גורם האלומיניום לנזק בגוף אינו ברור אך ישנם מחקרים שמראים כי מתכת זו מגבירה תהליכים דלקתיים וגם מעצימה את ה"חמצון" הטבעי שלנו (או הזדקנות אם תרצו).
במצב קיצוני של הרעלת אלומיניום יהיה אפילו הרס של רקמות וזה יתבטא בסניליות ובפעילות מנטלית ירודה, הפרעות שינה וירידה בתפקוד הכבד והכליות.
בעניין הסכנות בהצטברות האלומיניום בגוף אין עוררין, אך עליי לציין שאין תמימות דעים האם החשיפה והשימוש במוצרים המכילים את האלומיניום אכן גורמים להצטברותו בגופנו ואין די מחקרים בנושא כדי לקבוע חד משמעית.
כך או כך, אלומיניום זו מתכת רעילה שאין לה מקום בגוף שלנו, ועלולה לגרום למגוון בעיות בריאותיות.
עוד נקודה למחשבה- האלומיניום גם מזיק לסביבה כי אינו מתכלה ועלול לשחרר רעלים.
תמיד יש אפשרויות להימנע מהשימוש באלומיניום כמו אפייה בתבנית זכוכית (פיירקס) במקום אותן תבניות חד פעמיות, או פשוט לשים נייר אפיה (ועדיף את הסוג היקר יותר שלא מולבן).
נייר אפיה יכול גם לשמש לריפוד התבנית בטוסטר אובן, פשוט צריך להחליף אותו בתדירות יותר גבוהה ולא לחמם לטמפרטורות גבוהות מדי כדי שלא יישרף. או שאפשר פיירקס כתחליף לתבנית.
לגבי סירים, הפתרון הכי פשוט הוא להשתמש בפלדת אל חלד כמו ניירוסטה, והשתדלו שתכיל כמה שפחות ניקל (הכלי מכיל פחות ניקל אם הוא נדבק למגנט).
אפשרות נוספת היא סירים שעשויים מזכוכית וניתנים לבישול על כל כיריים, או סירים מאימייל.
בקיצור, יש פתרונות להכל...רק צריך להחליט שרוצים .

נכתב על ידי נירית לוי, נטורופתית N.D

 

"נייר כסף"- לא מומלץ בשל היותו גורם סיכון למגוון בעיות בריאותיות כגון אלצהיימר

אותו נייר אלומיניום, או בכינויו "נייר כסף",שעושה לנו את החיים כל כך קלים במטבח- לא תמים בכלל!
האלומיניום הוא יסוד כימי מתכתי ולמעשה זו המתכת הכי נפוצה על פני כדור הארץ. יש לאלומיניום חשיבות כלכלית רבה והוא משמש בתעשיות רבות כגון אקלטרוניקה, מכוניות, מחשבים, דאודורנטים, תרופות מסוימות, קישוט וציפוי חיצוני של עוגות ומאפים, וכמובן כלי מטבח וניירות עטיפה של מזון.

בזמן שמפיקים את האלומיניום הטהור מהטבע, חשיפתו הראשונה עם החמצן יוצרת תגובה כימית וגורמת להיווצרות שכבה של אלומיניום מחומצן. השכבה הזו נצמדת בצורה חזקה לשטח הפנים של המתכת ומגינה עליה מפני המשך תהליך החמצון. (תהליך בשם אנודיזציה.)
אף על פי ולמרות זאת, קיימות עדויות על הסתברות גבוהה יחסית של פגיעה בריאותית עקב החשיפה לאלומיניום בטענה שהמתכת מתפרקת כימית למזון שבא איתה במגע, במיוחד בטמפרטורות גבוהות כמו בישול/אפייה. אז למה בעצם זה לא בריא?
נמצא קשר בין רמות  גבוהות של אלומיניום במוח ומחלת האלצהיימר.
רמות גבוהות של אלומיניום בגוף עלולות לפגוע בתאי העצב שבמערכת העצבים, היות והמתכת נאגרת ברובה במוח.