שתיית מים


במחסור במים יורדת יעילותם של תהליכים אלו והדבר עלול לגרום לכאבי ראש ,מיגרנות, סחרחורת, כאבי שרירים, עייפות,דופק גבוה ובמצבים כרוניים אף ליתר לחץ דם, אסטמה, אלרגיות ,אבנים בכליות וגם לעור מצומק וחסר חיוניות.
כמה צריך לשתות?
יש כמה גישות בנושא. האחת מדברת על 8 כוסות ביום בממוצע באקלים נוח, ו-12 כוסות באקלים חם ויבש.  השנייה מדברת על צבע השתן- אם הוא כהה זה סימן שאין מספיק נוזלים במערכת.
גישה נוספת מדברת על מנגנון הצמא- לשתות רק כשצמאים.הבעיה היא שפעמים רבות המנגנון הזה משתבש ותחושת הצמא מגיעה כשכבר אין מספיק נוזלים בגוף. החדשות הטובות הן שמנגנון הצמא ישתקם אם נתחיל לשתות הרבה גם בלי שנרגיש צמאים.
בנוסף לגישות שהזכרתי יש גם את עניין התזונה. מזון עתיר מלח, תבלינים או חלבונים מהחי דורשים הרבה מים על מנת שתוצרי הפירוק יופרשו מהגוף.
אז איך בכל זאת יודעים? האמת היא איפשהו שם באמצע. כל גישה נותנת לנו אינדיקציה אחרת ואפשרות לבחון האם אנו שותים מספיק. צריך פשוט להיות קשובים לגוף.
וכמובן שבזמן פעילות גופנית, תנאי חום ויובש, הזעה מרובה, שלשולים, הקאות ומחלות חשוב לשתות יותר מהרגיל גם אם לא צמאים.
תשומת לב מיוחדת צריך לתת לתינוקות וקשישים, שנוטים יותר לסבול מאיבוד נוזלים (מסיבות שונות).
עם זאת עליי להדגיש כי שתייה מרובה מדי של מים גם היא אינה מומלצת, אם כי לא פשוט להגיע למצב של עודף מים ברמות כאלו.
כדי לעודד שתייה או למי שלא משתגע על טעמם הניטרלי של המים אני ממליצה לקנות תרכיז כלשהו מפרי טבעי ללא תוספת סוכר או צבעי מאכל(סיידר תפוחים זה מצוין) ולהמתיק מעט ככל שאפשר, רק בשביל להעניק קצת טעם למים. עם הזמן חוש הטעם "יתרגל" ויהיה יותר קל לוותר על המתוק.
ולסיום- טיפ למי שרוצה לרדת במשקל: המים מצויים יותר בשרירים מאשר ברקמת השומן ולכן גופם של אנשים שמנים מכיל פחות אחוזי מים. מאחר שלמים יש תפקיד מפתח בתהליך פירוק השומנים, אנשים עם עודף משקל שרוצים לרזות צריכים לשתות הרבה מים כדי לעודד את תהליך ההרזיה.
מעבר לזה שלפעמים תחושת הצמא מתפרשת בטעות כתחושת רעב...
אז קדימה, מזגו לעצמכם כוס מים גדולה ושתו לרוויה!

 


לקריאה על תזונה נכונה ותומכת בתהליך ההרזיה במאמר: שבירת מיתוסים בדיאטה,  חלק 1,  חלק 2

 

לירידה במשקל, באופן טבעי ובטוח, באישור משרד הבריאות

  

מים הם מתכון מצוין לשמירה על עור צעיר, גוף נקי מרעלים והרגשה אנרגטית ורעננה. זה הזמן להיזכר למה חשוב לשתות הרבה מים

לשתות זה חשוב- את זה כולנו יודעים. המים נותנים חיים לכל תא בגופנו ומהווים 55% ממשקל גופנו.

המים דרושים לתהליכי חילוף החומרים הבסיסי שלנו, הם ממיסים ומובילים חומרים שונים בתוך הגוף וכן גם מסלקים פסולת ממנו החוצה כחלק מתהליך הניקוי הטבעי.
המים משמשים כווסת חום של הגוף ע"י תהליך ההזעה, והם גם מהווים גורם סיכה במרפקים ובשרירים ועוזרים להפחית התכווצויות ועייפות שרירים. בנוסף המים גם משפרים את תהליכי העיכול ומונעים עצירות, וחשובים מאוד בזמן ההיריון שכן הם יוצרים סביבה המגנה על העובר ברחם.

דמיינו לעצמכם עינב. מה יקרה אם נייבש אותו בשמש? די מהר הוא יהפוך לצימוק, נכון?
זה מה שקורה גם בעור שלנו. מים תורמים לגמישות ולחות העור,ועל ידי כך הוא נראה יותר אלסטי, מוצק, בריא ורענן.זו הסיבה ששתיית מים תמיד מומלצת כחלק מטיפול אנטי אייג'ינג.
אבל האם כולנו מקפידים לשתות את הכמות שגופנו דורש?